...با سرمایه گذاری روی خودت آینده ات رو بساز
وارد شوید
x
یا
x
ثبت
x

یا

نقش و اهمیت رشد و توسعه فردی

نقش و اهمیت تغییر، تحول و رشد و توسعه فردی در زندگی انسان

رشد فردی یا توسعه فردی یا تحول فردی یا تعالی فردی یا ارتقای فردی یا رشد شخصی و یا هر عبارت دیگری که می خواهید از آن یاد کنید و نام ببرید، همان چیزی است که می تواند ما را به موفقیت برساند.

در ابتدا به این سئوالات بپردازیم که اساسا آیا تغییر لازم است؟! چرا باید تغییر کنیم؟! اصلا چطور تغییر کنیم؟!

با توجه به اینکه همه چیز با سرعت در حال تغییر است؛ پس لازم و واجب است که ما انسان ها نیز برای اینکه جا نمانیم و به زندگی و بقای خود ادامه دهیم، هم جهت با تغییرات شویم و همراه با آن پیش برویم و حرکت کنیم. حالا اگر با تغییرات همسو نشویم چه اتفاقی می افتد؟! یقینا حالمان بد خواهد شد و دچار خشم، استرس، افسردگی، نفرت و امثال اینها خواهیم شد و بر عکس، اگر با تغییرات همسو شویم بی برو برگرد حالمان خوب خواهد بود و انگیزه و اشتیاق زیادی برای رسیدن به اهداف و رویاهایمان بدست میاریم. از آنجا که برای ادامه زندگی باید انگیزه داشته باشیم و حالمان خوب باشد تا بتوانیم حرکت رو به جلو داشته باشیم، بنابراین متوجه می شویم که باید همواره همراه با تغییرات دنیا و عوض شدن شرایط ما نیز تغییر کنیم و بهتر شویم؛ در نتیجه تصمیم به تغییر یک امر واجب و اساسی است.

دانلود دوره آموزشی رایگان "رازهای رسیدن به موفقیت و خودشکوفایی" به منظور رسیدن و داشتن حال خوب !


اما رشد فردی یا توسعه فردی چیست و چه اهمیتی دارد؟

ما انسان ها به صورت ذاتی به رشد تمایل داریم و می خواهیم زندگی خود را بهبود دهیم، ثروت بیشتری به دست بیاوریم، تناسب اندام و سلامتی بهتری داشته باشیم، روابط فردی و اجتماعی موثرتری را با اطرافیانمان بسازیم و...؛ اما نکته مهم اینجاست که اکثرا درست نمی دانیم که چگونه باید این کارها را انجام دهیم!

مهمترین بخش رشد فردی رسیدن به خودشناسی و در مرحله بعد شناخت استعدادها، توانایی ها و شکوفا کردن آنها و رسیدن به بهترین خود است.

رشد و توسعه فردی چیزی نیست که صرفا مربوط به دوره خاصی از زندگی باشد، توسعه فردی، کیمیایی است که در سراسر زندگی افراد کاربرد دارد و به بهبود کیفیت زندگی کمک می کنند. درست است که این مهارت شامل خودیاری (self-help) هم می شود اما محدود به آن نیست و دایره وسیع تری از مهارت ها را شامل می شود.

توسعه فردی (رشد شخصی) شامل بخش های زیادی از قبیل: افزایش خودشناسی (شناخت از خود)، بهبود مهارت ها و یادگیری های جدید، شناخت استعدادها و نقاط قوت (توانایی های بالقوه)، پیشرفت شغلی، بهبود سبک زندگی و افزایش کیفیت زندگی، بهبود مدیریت زمان، ارتقای سلامتی، بالا بردن وضعیت ثروت و جایگاه اجتماعی، رسیدن به آرزوها، بهتر شدن روابط اجتماعی و بالا بردن هوش هیجانی، رشد و توسعه آگاهی و هویت و...، می باشد.

به بیان دیگر، رشد فردی یا توسعه فردی به فرآیند مستمر و پیوسته که باعث می شود فرد از وضعیت فعلی خود به بهترین خودش تبدیل شود، اطلاق می گردد. از طریق رشد و تحول فردی می توانیم نقاط ضعف و همین طور استعدادهای خود را شناسایی کرده و برای تقویت و شکوفایی آنها برنامه ریزی و به پیرو آن اقدامات لازم را به طور مستمر انجام دهیم. رشد و تحول فردی یعنی باید از همه نظر روی خودمان سرمایه گذاری و کار کنیم. می توان گفت این سرمایه گذاری بر خلاف دیگر سرمایه گذاری ها، هیچ ریسکی ندارد و همیشه سودآور است. باید تنبلی را کنار گذاشته و هر روز یک قدم هر چند کوچک به سمت تعالی و بهتر شدن خودمان برداریم. به جای این که منتظر بمانیم اتفاقات خوب رخ دهند، خودمان دست به کار می شویم و اتفاقات خوب را رقم بزنیم.

توسعه فردی راهی است برای رسیدن به آرزوها و آمالی که ممکن است فراموششان کرده باشیم و عاملی است برای رسیدن به موفقیت!

در یک جمله، تحول و رشد و توسعه فردی یعنی رشد و ارتقاء در همه چیز !

واقعیت این است که هیچ کسی جلوی مسیر رشد و پیشرفت ما سد نساخته. ما باید دانش یا مهارت های خود را در عمل به کار بگیریم و ضمن ارتقای مستمر آنها، از آنها به شکل صحیح و در راه رشد استفاده کنیم. در این صورت است که به خود ایمان پیدا کرده و ضمن دوری از استرس و آشفتگی، از اعتماد به نفس و عزت نفس بالاتری برخوردار خواهیم شد. از همیشه به موفقیت نزدیک تر شده، بیشتر می درخشیم و از زندگی لذت بیشتری خواهیم برد.

هدف اصلی توسعه و رشد شخصی این است که در جنبه های مختلف زندگی، بهترین خود بشویم و پیشرفت داشته باشیم و بنابر فلسفه وجودی انسان، سرانجام به مرحله " خودشکوفایی " برسیم. پس، رشد فردی یا رشد شخصی هم در جنبه های فردی و هم در جنبه های حرفه ای و شغلی زندگی کاربرد بسیار دارد.

برنامه ریزی در هر کاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بنابراین برنامه ریزی، یکی از راه های مهم و موثر در بهبود و توسعه فردی است و نباید بدون آن انتظار موفق شدن داشته باشید. نکته حائز اهمیت اینست که، برای قرار گرفتن در راه رشد و تعالی فردی، ابتدا باید در حوزه هایی که توانمندی و علاقه بیشتری داریم متمرکز شویم و به دنبال رشد آنها باشیم، بنابراین پیش نیاز شروع این راه، شناخت نقاط قوت و ضعف درونی و بیرونی خود و تهیه یک برنامه مدون بر اساس آنها می باشد.

این اقدام و برداشتن گام های کوچک اولیه در این مسیر باعث می شود خیلی زودتر به نتایج کوچک قابل مشاهده برسیم و آن نتیجه های کوچک و زود هنگام، انگیزه ای می شوند برای ادامه راه !


راهکارهایی که به موفقیت در رشد و توسعه فردی نکات راهکارهایی که به موفقیت در رشد و توسعه فردی کمک می کنند:

میثم صالحی مطالعه کتاب
میثم صالحی گوش دادن به کتاب های صوتی مخصوصا در زمان های خاص مانند: قبل از خواب، هنگام رانندگی، مسافرت و یا طبیعت گردی و... (نهایت استفاده از زمان های مرده)
میثم صالحی شرکت و حضور در کلاس ها و دوره های حوزه رشد و توسعه فردی
میثم صالحی کار کردن روی متافیزیک و ارتقای آن (بیان مداوم جملات مثبت و تاکید بر آنها)
میثم صالحی تعیین اهداف بزرگ و دست یافتنی و اولویت بندی آنها
میثم صالحی اجتماعی بودن و برقراری ارتباط با دیگران
میثم صالحی قرار گرفتن و قرار دادن خود در محیط هایی که در آن افراد پرانرژی، مثبت و موفق حضور دارند
میثم صالحی به موقع خوابیدن و استراحت کردن و تفریح رفتن
میثم صالحی سحر خیز بودن
میثم صالحی شاد بودن
میثم صالحی هر روز یک چیز جدید یاد گرفتن
میثم صالحی کنار گذاشتن ترس، کار کردن روی باورهای سازنده و افزایش اعتماد به نفس
میثم صالحی تهیه و پی ریزی یک برنامه منسجم، واقع بینانه، انعطاف پذیر و عملیاتی برای طی کردن مسیر رشد یا توسعه فردی (بر اساس نیازها و علایق خود)
میثم صالحی پشتکار و تلاش زیاد (نا امیدی ممنوع!)
میثم صالحی متعهد بودن به اقدام کردن (بسیار بسیار بسیار مهمممم...)

پیتر دراکر (Peter Drucker)
بدون تعهد، هر چه هست از جنس وعده و آرزو خواهد بود نه عمل


معرفی و پیشنهاد برخی از کتاب های موجود و مربوط به حوزه رشد و تحول فردی:

با یک جستجوی ساده در اینترنت به کتاب های زیادی در زمینه رشد فردی دست پیدا خواهید کرد. بدون شک این کتاب ها در رسیدن به موفقیت موثر بوده و کمک شایانی می کنند. کتاب های پیشنهادی زیر از بین ده ها کتابی که در حوزه رشد و موفقیت فردی وجود دارند، انتخاب شده اند:
میثم صالحی قدرت عادت / اثری از چارلز داهیگ (Charles Duhigg)
میثم صالحی اثر مرکب / اثری از دارن هاردی (Darren Hardy)
میثم صالحی جادوی فکر بزرگ / اثری از دیوید شوارتز (David Schwartz)
میثم صالحی آیین دوست یابی / اثری از دیل کارنگی (Dale Carnegie)
میثم صالحی برتری خفیف / اثری از جف اولسون (Jeff Olson)
میثم صالحی تئوری انتخاب / اثری از ویلیام گلسر (William Glasser)
میثم صالحی هفت عادت مردمان موثر / اثری از استفان کاوی (Stephen Covey)
میثم صالحی حکایت دولت و فرزانگی / اثری از مارک فیشر (Mark Fisher)
میثم صالحی باشگاه پنج صبحی‌ها / اثری از رابین شارما (Robin Sharma)
میثم صالحی کار عمیق / اثری از کال نیوپورت (Cal Newport)

در این قسمت معرفی کتاب، با کتاب های ارزشمند دیگری نیز آشنا شوید و آنها را مطالعه کنید.

توسعه فردی

شروع و حرکت در مسیر رشد و تحول فردی صحیح ترین و بهترین تصمیمی است که یک انسان می تواند بگیرد. اگر جزء کسانی هستید که برای اولین بار تصمیم گرفته اید در این مسیر پای بگذارید، طبیعی است که کمی سردرگم باشید؛ اما به هیچ وجه جای نگرانی وجود ندارد. به تدریج و با کسب تجربه، هر روز بهتر از دیروز عمل خواهید نمود. بی شک شمایی که به این سایت سر زده اید و در حال مطالعه این مطلب هستید، به دنبال یادگیری و تحول و رشد فردی خود هستید و تصمیم به تغییر دارید. کافیست عجله را کنار بگذارید و آهسته و پیوسته، هر روز در مسیر عملی کردن برنامه رشد شخصی و فردی خود تلاش کنید و ثابت قدم باشید. تصور کنید فقط یک ماه دیگر فرصت زندگی دارید، 10 الی 15 کاری را که دوست دارید قبل از مرگ انجام دهید را بنویسید، مهم نیست این کار چقدر مهم و ضروری است فقط کافی است به آن علاقه داشته باشید و از انجام آن لذت ببرید.

پس تعلل نکن و از همین امروز شروع کن چرا که در این دنیا هیچ اتفاقی، اتفاقی اتفاق نمی افتد...!

 

در " آکادمی کسب دانش و مهارت " به طور مفصل در خصوص مهارت هایی که می توان در حوزه رشد و توسعه فردی، نسبت به یادگیری آنها اقدام نمود، مطالب و توضیحات کاملی ارائه و منتشر شده است. یقینا مطالعه، آموزش و یادگیری و نیز به کارگیری این مطالب می تواند به رشد و تحول فردی شما کمک شایانی کرده و موجب متمایز شدن شما در کار و زندگی تان گردد.


به آکادمی تحول، رشد و توسعه مهارت های فردی خوش آمدید

 

افزایش بهره وری

بهره وری مفهومی به معنای کارایی و اثربخشی است. ارتقاء آن، یعنی بهتر زیستن و افزایش کیفیت بالاتر زندگی. با برنامه ریزی، کشف و پرورش استعدادهای خود، مدیریت زمان و رشد مهارت های خود می توانیم، بهره وری خود را افزایش دهیم.

بیشتر بخوانیم...

 

مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی از کلیدهای موفقیت در زندگی است و برای انتقال اطلاعات به دیگران و ارتباط با آنان مورد استفاده قرار می گیرند. مهارت های ارتباطی قابل یادگیری و تقویت بوده و می توان با تمرین و آموزش آنها را در خود تقویت نمود.

بیشتر بخوانیم...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مذاکره و فن بیان

یادگیری تکنیک های فن بیان به ما کمک می کند در مذاکرات خود موفق شویم. اساسا بیان و انتقال مطلب از دو طریق کلامی و غیرکلامی (بدنی) صورت می گیرد. گاهی وقت ها سرنوشت ما به نتیجه گفتمان و مذاکره ما وابسته می شود، پس باید این مهارت را تقویت کنیم.

بیشتر بخوانیم...

 

 

رشد شخصی


دیدگاه (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت